piątek, 7 marca 2014

Igrzyska Śmierci (część pierwsza)

W państwie Panem, którym rządzi złowrogi prezydent Snow, ddobrze żyje się tylko nielicznym wybrańcom. Pozostali mieszkają w biednych, zamkniętych dystryktach. Gdy zaczęli się buntować, władze wpadły na pomysł, aby zorganizować igrzyska, które będą skutecznym narzędziem kontroli.

Do udziału w corocznych Głodowych Igrzyskach, losowani są przedstawiciele z poszczególnych dystryktów. Z Dwunastego, jednego z najbiedniejszych, wylosowani zostają Primrose i Peeta. Z takim werdyktem nie może pogodzić się Katniss, która uważa, że jej młodsza siostra Primrose praktycznie skazana zostaje na śmierć, bo transmitowane przez ogólnopaństwową telewizję igrzyska przeżyć może tylko jeden uczestnik.

Katniss zgłasza się, by zająć jej miejsce. Jeśli kiedykolwiek jeszcze chce zobaczyć swoich bliskich musi zwyciężyć. To zadanie wydaje się niewykonalne. Katniss nie ma żadnego doświadczenia w walce, w przeciwieństwie do "trybutów", których od dzieciństwa szkoli się z myślą o udziale w igrzyskach. Ale odważna szesnastolatka rozpala w ludziach nadzieję na zmiany i staje się symbolem buntu.
Każdego roku w państwie Panem na zlecenie Kapitolu telewizja relacjonuje reality show zwane Głodowymi Igrzyskami. Dwudziestu czterech losowo wybranych nastolatków z każdego dystryktu toczy śmiertelną walkę. Ich zwycięzca może być tylko jeden. W „Igrzyskach śmierci” dwójka uczestników Katniss Everdeen i Peeta Mellark udaremnia plany Kapitolu, wymuszając zwycięstwo obojga. Za to zwycięstwo bohaterowie zapłacą cenę, jakiej się nie spodziewają…
W drugim tomie trylogii, „W pierscieniu ognia” Katniss i Peeta przygotowują się do odbycia obowiązkowego Tournee Zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. Głodowych Igrzysk, które przyniosą bardziej niż zaskakujący obrót spraw…

Katniss Everdeen i jej partner Peeta Mellark swoje, 74. Głodowe Igrzyska wygrali. Głównie dzięki inteligencji, sprytowi i udawaniu wielkiej miłości. Ale też zabijaniu. W zamian mieli żyć w spokoju. Ale prezydent Panem, bezwzględny satrapa Snow, uznał, że niezależna i zdolna do poświęceń Katniss stanowi zagrożenie. Jej symbol - ptak zwany kosogłosem, stał się godłem buntowników w różnych dystryktach. A bunt w państwie Panem karze się śmiercią. Dlatego Snow ogłasza zmianę w zasadach Głodowych Igrzysk. Nie zwykli nastolatkowie, ale zwycięzcy poprzednich edycji staną do walki na arenie. A to oznacza, że Katniss znów będzie musiała walczyć.

W tej opowieści o walce z opresją, o szlachetności, odwadze i poświęceniu, ale też o kosztach bycia prawym człowiekiem w świecie, który prawość ma za nic, odnaleźć można echa naszej współczesności. I przeszłości. Kapitol jest jak starożytny Rzym przed upadkiem. Przeżarty (dosłownie - na przyjęciach podaje się środki wymiotne, by najedzeni mogli pozbyć się balastu i znów obżerać), zepsuty, przesadny w dbaniu o wygląd, pozory, przyjemności. Igrzyska, które urządza, i stare rzymskie imiona, jakie noszą jego obywatele, to tylko kolejny dowód na jego ekstrawagancję. Jak Rzym, Kapitol czeka kara. Tylko czy Katniss Everdeen starczy sił, by stać się jej symbolem?  Uda jej się ocalić Peetę jak to ona to zaplanowała? Czy wróci do dwunastki? Co zrobi Snow jej domowi? Czy arena-zegar ją wykończy?

3 książki weszły już dość dawno do księgarni. Dokonano ekranizacji tylko dwóch z nich. Trzecia ekranizacja książki będzie podzielona na dwie części i za około rok pierwszą z nich będzie można obejrzeć w kinach.


Ola :3

2 komentarze:

  1. uwielbiam Igrzyska śmierci :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o książki, to cała trylogia jest cuuudowna, a co do filmu, czekam z niecierpliwością na kontynuację :) Ogólnie mi się podoba :)))

    OdpowiedzUsuń